Linkek a témában:
A kínai filozófia két pólusa a konfucianizmus és a taoizmus
A kínai filozófia aranykora, az i. e. V-III. századig tartó korszaka, egy fejlett kultúrával, társadalmi élettel, erkölccsel rendelkező világhoz kötődött. A kínai bölcseletnek természetesen van misztikus vetülete - akárcsak a hinduizmusnak és buddhizmusnak -, de a hangsúlyos elem: az intuitív bölcsesség és a társadalmi cselekvés gyakorlati tudásának egysége.
Konfucianizmus és unverzizmus
Több világvallás Dél- és Kelet-Ázsia területén született. Ma már azonban nem csak keletkezési helyükön fedezhetők fel, más kontinenseken is megtalálhatóak! Nézzünk utána, merre lelhetők!
Konfuciusz élete és bölcseletei - Lun jü
Konfuciusz életéről és koráról, idézetek a Lun jü-ből, könyvajánló...
Az oldal bemutatja Konfuciusz életét és korát, valamint idézeteket a Lun jü-ből, Konfuciusz bölcseleteiből Őri Sándor fordításában. A könyvajánlóban számos további művet találhatunk Konfuciusz filozófiájáról, illetve a kínai nyelvhez kapcsolódóan.
Lao-ce a Taoizmus alapítója
Milyen egy igazi mester? Itt megtudhatod!
Női szerepek a konfuciánus világképben
A kínai világkép a történeti idők kezdete óta férfiközpontú volt, a ránk maradt különböző jellegű írások túlnyomó többségét férfiak írták férfiaknak, jobbára a férfiak ügyeiről. Ezért a nők helyzetére, a róluk való felfogásra, a nemek szerepére közvetlenül utaló részekre alig bukkanunk a kínai filozófiai szövegekben, s a társadalomban élő nőképet egyéb forrásokból kell rekonstruálnunk.
Meghatározás
Az egyetemes összhang szerint egymásnak megfelelõ, égi és földi, természeti és emberi világban két alapelv, a jang (a magasság, fény, erõ, kezdeményezés, megtermékenyítés férfias elve) és a jin (a mélység, árnyék, nyugalom, odaadás, befogadás nõies elve) váltakozik, mégpedig az örök törvény, a tao szerint.